Hodně lidí se diví, jak dobrý je obraz a zvuk při videohovorech, tak jsem se rozhodl to trochu více popsat, reálně mě trochu překvapuje, že po roce na homeoffice to tak nemají všichni online lidé. Ale plně chápu, že ne každý je technický typ a lidé se zaměřují na jiné věci než na kvalitu obrazu a zvuku. Pro mě osobně je to docela důležité, protože se bavím s lidmi z celého světa, stejně tak navštěvuji dost online konferencí, takže to beru vážně, hlavně z hlediska zvuku. Zažil jsem dost řečníků s mizerným zvukem a nechci být jako oni, protože s podprůměrnou kvalitou obrazu se zvukem prostě nemůžete pořádně předat informace, které chcete.
Co používám?
Mikrofon
Aktuálně používám SAMSON G-Track Pro (4-6k kč) jedná se o docela kvalitní kondenzátorový USB mikrofon.
Začátku Covidu jsem neměl znalosti pro výběr mikrofonu a reálně jsem ani nemohl sehnat ten, který jsem chtěl. Nechtěl jsem jít do klasického rozhlasového/podcastového SHURE SM7B (za 10-12 tisíc ), takže jsem hledal to nejlepší, co se dá sehnat za rozumnou cenu a zároveň to má kvalitní zvuk. K výběru tohoto typu mě pak přesvědčily velmi dobré recenze skutečných odborníků na zvuk. Nejvíce asi mohu doporučit kanál Podcastage.
Klady
- Skvělý zvuk, je kondenzátorový, tj. detailní a čistý.
- Skvělý frekvenční rozsah, dokáže prokreslit pěkně basy.
- Přenáší zvuk ve vyšší frekvenci (96 kHz) a kvalitě (24bit).
- V podstatě jednoduché použití.
- Má také nastavitelný odposlech přes 3,5jack.
Nevýhody
- Je velký a těžký a proto se na něj těžko hledá rameno.
- Pouze USB a nemá konektor XLR, pro budoucí upgrade.
- Jelikož je kondenzátorový, tj. bere i dost okolního zvuku.
- Nemá vyskakovací filtr ani nárazový držák, a ani pro něj není snadné ho sehnat,
Co bych si vybral teď?
Audio-Technica ATR2100x-USB (cca 2200,-)
Proč? Jedná se o dynamický mikrofon, takže je více směrový a nezachycuje okolní hluk ani ozvěnu v místnosti. Není v něm slyšet klávesnice nebo bouchání do stolu. Je relativně levný. Můžete ho jednoduše nasadit na rameno, schocking mount a mít na něm popup filtr. Kromě USB-C přechází po použití přes konektor XLR, takže v budoucnu jde použít když budete chtít mít lepší setup. Umí 192kHz při 24bitové hloubce, takže kvalita zvuku je dostatečná, protože nezpívám fistule, tak mi rozsah 50Hz – 15kHz bude stačit. Musím ten svůj vyměnit za tento? Ne, jen tohle něco, kdybych věděl co teď, tak bych šel do tohohle. Ano, Dan Tržil ho doporučuje. Pro mě je to velmi dobrá investice, protože něco takového se pak dá používat roky a rozdíl ve zlepšení kvality zvuku je propastný oproti vestavěnému mikrofonu v notebooku.
Dražší alternativa pak je SHURE MV7 (6k kč). Pokud chceš jít čistě XLR, tak hodně muziky za mále je RODE PodMic (2k7 kč), kde tomu je pak potřeba koupit XLR zvukovku.
Vylepšení a nastavení
Mikrofon mám mimo obraz asi 10 cm od obličeje, tj. mezi klávesnicí a mnou, takže snímá zvuk docela dobře a nemusím nic zesilovat. Hlavně pozor tady mikrofony musí být blízko úst, většina špatného zvuku pochází z toho, že mikrofon je daleko a pak se musí hodně zesilovat, což efektivně ničí kvalitu zvuku a zbytečně to šumí atd. Ideální by bylo rameno na upnutí mikrofonu, ale mám na to špatný stůl z hlediska upnutí a rameno se stojanem nechci. S tímto nastavením jedu na 44kHz a 24bit. Mám 44kHz kvůli kompatibilitě s jinými programy, takže z hlediska videohovorů není žádný viditelný rozdíl.
Software
Jelikož mám grafiku Nvidia a používám Windows, můžu si pohrát se zvukem z hlediska doladění některých aspektů. K tomu používám software Nvidia Broadcast. Pomocí něj mohu ze zvuku odstranit sanitky, psy v okolí nebo provoz z ulice a jsem schopen odstranit i to, že tleskám. Výsledkem je, že ze zvuku vystřihnu svůj hlas. Při schůzkách s více lidmi mám tuto funkci nastavenou na 100 %, tj. není ode mě slyšet žádný zvuk , pokud nemluvím, protože veškerý ruch je vyřazen. Když mluvím 1:1, nechávám toto nastavení na 20-30% účinnosti, protože pak lidé slyší trochu okolí a zní to přirozeněji/organičtěji
Prostřednictvím tohoto softwaru můžete také čistit příchozí zvuk, ale tuto funkci moc nepoužívám. Můžete také udělat takový trik, že použijete audio přehrávač (u mě AIMP) jako vstup do tohoto programu a pak nahrajete výstup, tímto způsobem můžete vyčistit zvukové nahrávky, které byly nahrány bez deadcatu ve větrném počasí a dokonce i v silném hluku z okolí, a tím opravit zvukový záznam. Nicméně i toto má své limity, například pokud je v audio nahrávce mix různě hlasitých hlasů, hudby s mluveným slovem a davem lidí okolo, tak si s tím tento program neporadí, ale vůbec se nedivím, pokud to není normálně slyšet.
Nově mají tyto funkce přidat i Google meet nebo MS týmy, ale kvalita je výrazně horší.
Webkamera
Lenovo Webcam 500FHD (už nepoužívám)
Update 2021-08-09: Nahrazeno za Logitech Brio 4k stream edition.
LENOVO Webcam 500 FHD Webcam za mě bych tuto webkameru označil jako levnou, ale funkční webkameru s Windows Hello.
Klady
- Windows hello. Přihlášení do Windows 4.x přes obraz + infračervený senzor.
- Je to poměrně levná a kvalitní webkamera (1598,-).
- Obraz je použitelný, mnohonásobně lepší než u jiných noname webkamer.
- Full HD 1080p 30Fps.
- Noční přisvícení přes infračervené diody.
- Bez mikrofonu.
- Krytka pro zablokování objektivu, pokud chcete.
Nevýhody
- Červená barva je správně prokreslená jen uprostřed obrazu na okrajích obrazu chybí!
- Nemá nastavení detailů v základně (obejito/vyřešeno).
Doporučil bych ho? Pravděpodobně ne.
Co bych si vybral nyní?
Nevím, chtěl bych lepší obráz. Ale poznají to lidé na videohovoru? Ne. Do Logitech Brio 4k jsem původně nešel, protože dříve byl poměr cena/výkon opravdu špatný (cena ve špičce byla 12k kč). Do GoPro Hero9 Black se mi nechce jít, protože má problém při natáčení za horších světelných podmínek. Taky má problém se softwarem, připojení přes USB je mizerné. Chce se mi kvůli tomu koupit foťák za 20k? Mě ne. Dobrá bezzrcadlovka (15k+) + záznamová karta(4k+) pro převod z HDMI. Softwarové řešení výrobců fotoaparátů, které udělá z foťáku USB webkameru jsou mizerná, i když máte kameru za 300k kč výsledek je nízké rozlišení a max 30 snímků za sekundu. Samostatná záznamová karta funguje násobně lépe… když už tak už 4k 60fps.
Zajímavé kamery:
- PANASONIC Lumix DMC-G7 (13k kč)
- Canon PowerShot G7 X Mark III (18k kč)
- Sony A7 II (30k kč)
- Sony Alpha a5100 (17k kč)
- Samozřejmě sky is the limit.
Plus je potřeba mít záznamovou kartu:
- Elgato Cam Link 4K (4k kč)
- Elgato Game Capture 4K60 Pro MK.2(8k kč)
Kdybych si musel vybrat něco teď za dnešní ceny, asi bych šel do Logitech Brio Ultra HD Pro, protože cena padla na 4k kč a má taky Windows Hello, na které jsem si zvyknul.
Update 2021-08-09:
Aktuální webkamera: Logitech BRIO 4K Stream edition.
Našel jsem nabídku v eshopu co věřím za 3.1k kč bez daně, takže jsem koupil.
Klady
- Windows hello. Přihlášení do Windows 4.x přes obraz + infračervený senzor.
- Za tu cenu je to opravdu levné v poměru cena výkon.
- Obraz je skvělý a čistý, bez chyb.
- Umí 4k 30FPS já jedu Full HD 1080p 60Fps.
- Umí docela i slušně natáčet za šera, se světlem to pak dokonalý obraz bez kompromisů.
- Krytka pro blokovaní kamery, lze pěkně nastavit tak že osvělení pokoje nesvítím do čočky. Tjs redukuje se odlesk.
Nevýhody
- Má duální mikrofon s potlačením okolního zvuku, jde použít, ale nevyrovná se kvalitnímu mikrofonu, který hlas jednoznačně prokreslí lépe a to zvlášť, když ho má 10cm od pusy a k tomu pop-filtr.
- Ze začátku jsem měl komplikace s Windows 10 update a musel jsem změnit driver. Viz tento článek.
- Také jsem měl problémy s Windows Hello, protože jsem už jednu kameru s Windows Hello měl a webkamery se hádali mezi sebou. Stačilo odpojit a udělat několik restartu a už to jede.
Finální hodnocení, zatím plná spokojenost.
Vylepšení obrazu
webcam-settings-dialog-windows
Pomocí tohoto programu obvykle upravuji jas a gamu obrazu a dolaďuji kontrast. Tento program dokáže toto nastavení zpřístupnit i u fotoaparátů, které ho nemají nastavené ve výchozím nastavení. Toto nastavení pro okamžik před voláním může obraz s minimálním úsilím poměrně výrazně vylepšit. Podobné nastavení je k dispozici i na počítači Mac, protože funguje na komunikačním standardu webové kamery.
Snap camera
Jedná se o software pro úpravu živého videa, tzv. rozšířenou realitu (AR). Jedná se o filtry z aplikace Snapchat, které znáte, podobné najdete na Instagramu nebo Facebooku, jedná se o verzi pro Windows, Linux a Mac.
Funguje to tak, že vstupem do programu je vaše webová kamera a výstupem je upravený obraz podle vašich filtrů.
Já většinou používám černobílé zobrazení, ale jsou tam i triky, jako jsou anime postavičky a spousta dalších zábavných a funkčních vylepšení obrazu.
Nvidia Broadcast
Nyní tu máme opět tento program, tentokrát pro úpravu videa. Obvykle přidávám rozostření pozadí a odstraňuji šum z obrazu. Rozmazání obrazu je mnohonásobně kvalitnější, než udělá jakýkoli komunikační program. Tyto funkce umí i Google meet nebo MS teams, ale kvalita ořezu nebývá příliš pěkná.
Světla
Toto světlo používám pro večerní a noční přisvětlení. Mám ho nastavené za monitorem tak, že svítí do bílé stěny a osvětluje mě odrazem. Občas na něm nastavuji intenzitu a barvu. Jinak mám v pokoji silné 200W led světlo a stojací lampu z Ikei a když svítí, jsem dostatečně oříznutý z pozadí a díky led světlu za monitorem je mi hezky vidět do obličeje měkkým světlem a trochu z boku, což dodává snímkům dynamiku a větší plasticitu. Kdybych měl hodnotit, není to špatné, ale určitě by se našlo lepší. Důležité ale je, že ať už máte foťák za 1500,- nebo 30k kč, bez dostatečného světla budou snímky vždycky dost ošklivé, zrnité a celkově vypadají hrozně. Nejdříve investujte do světla, pak teprve do nové webkamery nebo zrcadlovky. Vyšší úroveň pak mají Elgato Key Light, které se snadněji ovládají přes software atd.
Sluchátka
Používám klasická Sony wh1000mx3, tady jen udělám úpravu, aby byly slyšet okolní zvuky místo potlačení hluku. Díky tomu méně křičím a lépe se slyším a mohu více pracovat s hlasem. Jelikož nemám rád kabely, je to ideální a můžu s nimi chodit po bytě a pokud mám vypnutou webkameru a nemluvím, nikdo si toho ani nevšimne.
Co zatím neřeším?
- Šedé / zelené plátno za sebe, protože mám za sebou kuchyň a ta se už stala tak trochu ikonickou :D.
- Akustické panely, protože to vyřeším přes software.
Co si asi ještě vylepším?
- Přikoupím popfilter k mikrofonu. (2021-06-29 vyřešeno. Popfiltr dělá opravdu hodně zvláště pokud máte mikrofon přímo před sebou. Já to dříve řešil umístěním mikrofonu v úhlu 45 stupňů na stranu, ale není to ono, tohle zní lépe.)
- Až vyměním stůl za polohovací, pořídím si rameno na mikrofon.
Jaký máte setup vy?
Co by jste udělali jinak?
Napište mi na sociálních sítích po tento příspěvek.