Rubriky
Blog o Internetovém marketingu Blog ze života

Mindmapy – Moje oblíbené programy

Mindmapa v českém překladu myšlenková mapa. Myšlenkové mapy jsou graficky zpracovanou napodobeninou procesů probíhajících v mozku a jsou navrženy tak, aby mozek využíval maximum svých schopností. Opírají se o fakt, že lidský mozek myslí multilaterálně, nikoli lineárně.  Myšlenková mapa podporuje všechny funkce mozku. Ať už hovoříme o paměti, kreativitě, učení či veškerém přemýšlení.

Mindmapy mám velmi rád a to z několik důvodu:

 • Ukazují vztahy informací, tvoří strukturu.
 • Velmi dobře si je pamatuji.
 • Je možnost zde rychle optimalizovat a měnit strukturu informací, podle aktuálních potřeb.
 • Díky rozbalení / rozbalení lze udržovat přehlednost i při velmi rozsáhlých mindmapách, tedy mít i velmi rozsáhlí všeobecný přehled.
 • Nejde o hromady textu, ale o vazby.

K čemu používám Mindmapy:

 • Třídění informací – Aneb jak najít jádro problému, dělit ho na podproblémy a tvořit z jich rovnou úkoly.
 • Čištění hlavy – věci nesouvisící s aktuálním úkolem odložím do nápadů nebo poznámek a zabalím.
 • Todo – Dělím úkoly na menší zvládnutelné kousky, kalendář prací, GTD
 • Checklisty – Příkladem třeba SEO audit, ten se skládá ze stovek malých úkolů, i když web některé splňuje je potřeba o tom vytvořit záznam, po několik takových auditech vám pozvolna vzniká strukturovaný seznam prací které je nutné na webu udělat.
 • Brainstorming
 • Návrh  struktury obsahu a menu webu. Jde z něj jednoduše exportovat strukturu webu v podobě textu s odrážkami tabulátorem a tu vložit třeba do excelu.
 • Poznámky

Vybral jsem pro vás nejlepší programy pro tvorbu MindMap zdarma:

FreeMind

Jde o opensource program , které je to všeobecný standart u mindmap. Program je přehledný a intuitivní na ovládání. Osobně ho již od studii na Vš používám. Když jsem byl třeba na Marketing festivalu tak jsme si dělal poznámky právě v něm. Dokonce jsem ho naučil používat i několik svých klientů, zvláště když navrhujeme menu webu a bavíme se o struktuře.  Výhodou je i to že ostatní programy pracující s mindmapami umožňuji export a import  právě ve formátu pro FreeMind a tak jeho soubory otevřete každém programu webové aplikaci nebo na tabletu.

Nejvíce používám několik funkcí, které umožní ještě lépe strukturovat obsah:

 • Obarvení text celé buňky, to jest klávesy F1-F10
 • Ikonky – Vizuální informace je velmi důležitá.
 • Projení mezi větvemi.

Stáhnout zdarma

MindMap FreeMind - Ukázka možností
MindMap FreeMind – Ukázka možností
FreeMind interaktivní export do HTML
FreeMind interaktivní export do HTML

XMind

Má ho ráda spousta lidí. Dříve tento program byl slabší v porovnání s FreeMindem, ale díky aktivnímu vývoji a placené verze, která hradí vývoj se posunul o značky krok dopředu a dnes se jedná špičku i ve verzi zdarma . Program dříve v neplacené verzí nepodporoval exporty, dnes již podporuji skoro vše.  Aktuálně je nová verze  6 a ta je docela příjemná.
Má verzi zdarma (stačí 95% uživatelů) i verzi placenou.

XMind - Ukázka
XMind – Ukázka

MindMup

Webové Mindmapy, které můžete mít zdarma na Google disku. Hlavní výhoda  je že umí pracovat se soubory freemindu. Můžete je převést klientovi na je počítači nebo v něm pro klienta udělat strukturovaný přehled prací, super výhodou je však možnost práce více lidí na jednom souboru a tak třeba při video hovoru pracovat spolu s klientem na strategii a aktivně ho do práce zapojit a vtáhnout do děje.

MindMup - Ukázka
MindMup – Ukázka

Instalace MindMup rozšíření do Google Disku

MindMup - instalace
MindMup – instalace je jednoduchá. V Google drive přidáme další aplikaci. Zadáme najít “MindMup” a kliknout na instalovat.

Perlička nakonec

V seriálu Sherlock používá slavný detektiv metodu vycházející z mindmap a zaměřenou na pamět, v seriálu nazván jako “myšlenkový palác” , správně to je paměťový palác .  Což je MindMapa, kterou si tvoříte ve své vlastní hlavě, samotné informace třídíte do jednotlivých místností virtuálního domu a tak vznikají silné paměťové vazby. Do šuplíku u dveří si schováte třeba vzorec ze statistiky. Když budete na vysoké škole u zkoušky tak se jen v myšlenkách vstoupíte do ono pokoje a otevřete zásuvku a podíváte se na něj a vzorec se vám krásně vybaví .

Videa:

Jak na myšlenkové mapy – iCON 2014: Chris Griffiths

Papírové mindmapy

Články o Mindmapách:

http://psychologie.cz/myslenkove-mapy/
http://www.mindmaps.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/My%C5%A1lenkov%C3%A1_mapa
http://en.wikipedia.org/wiki/Mind_map

Používate MindMapy? Co v nich děláte nejčastěji?

.

Napsat komentář