Rubriky
Blog ze života

Souhrn 2023 – osobní život

Jako každý rok si dělám zápis. Ve zkratce, náročný rok, ale nic strašného. Spousty zážitků.

Téma roku

Umělá inteligence je tu. Pandořina skřinka byla otevřena. Zatím to je lepší našeptávač dalšího slova a kombinátor obrázků, ale vývoj jde super rychle dopředu.

Nezdá se to, ale začínal jsem na jazykových modelech 2014 (10let zpět? to to letí) s word2vec. Což byla vektorizace jazykového prostoru, kterou jsou používal na klasifikace v rámci SEO. Průběžně se to mě drželo, hrál jsem si trochu s GPT-2 . Na chatGPT jsem naskočil hned první den a využívám ho +- denně. Nejvíce mám rád Bing Chat, kde nejvíce řeším složité otázky na které by Google ve vyhledávání neodpověděl. Průběžně testuji více modelů a ikdyž věřím, že Google Gemini je stále nedosahuje kvalit GPT4,5, tak je to krok správným směrem. Stále si však myslím, že Google potřebuje ještě další 2-3roky, aby dohnal OpenAI. Teď umí udělat něco skoro tak dobrého a aby udělal něco lepšího potřebuje ještě hodně času.

O práci se nebojím, nemyslím si že AI by něco na ji výrazně změnila. Jediné, co se děje, tak se mi lépe píše dokumentace.

AI je kamarád, co vám zvýší produktivitu. Jediný kdo vám může vzít práci je kolega/konkurence, co bude AI používat a ve výsledku udělá práce více a nebo zvýší kvalitu výstupů. Nečekám náhlé změny v ramci roku dvou, ale spíše pomalou evoluci v rámci 5-10let.

Podcasty

Finální číslo z aplikace je 647 epizod o délce 20dní 10hodin.

Reálně to je pak násobně více, protože Radio Zeitung poslouchám Live a pak už není potřeba si to dávat ještě offline. Dále PPC podcast a CZpodcast jedu na webu, Lexe a Standard deviation podcast přes Youtube. Reálný odhad bude kolem 30dní.

Ze statistiky je pak vidět, že jsem se chvíli bavil s Chumelenicí a měl ji i pár měsíců předplacenou, ale už mám pocit, že se opotřebovali.

Hodně mě bavil Faktoid.

Čtení

18knih, nejvíce asi ze světa Warhammer 40k, doporučuji Eisenhorn a Horovo kacířství 

Po letech jsem se i na chvíli vrátil k papíru. Trochu jsem si pro sebe objevil Městkou Pražskou knihovnu a to že obsahují spousty děl, co nejdou sehnat v ebooku. Na chvíli jsem se ponořil i do komiksů. U audiobooku jsem naopak trochu vynechal, protože jsem nebyl schopen najít nic dobrého, takže jsem slyšel jen Andy Wier – Hail Marry (česky Spasitel) 

Seriály

The Bear (Medvěd)

The Bear' season 2 review: This is TV at its blistering, brilliant best - ABC News
2 serie. Seriál ho tom jaké je vařit a provozovat reálně restauraci. Strašně prokreslené postavy, hluboké, super kamera i zvuk a téma, co je blízko srdcem.
Dvě scény co se mnou dost rezonovali.
První o to být první a dokonalý a následovném zahození ega:

Druhá scéna o službě.

Z dalších byl dobrý jen Loki, zbytek MCU a DCU byl velké zklamání. Dobré dál byli Severance a Gen V (spinoff The Boys).

Filmy

Reálně jsem viděl a více si pamatoval jen Barbieheimer. Každý z těchto filmu měl svoje. U Barbie jsem cenil velkou originalitu a ikdyž to není můj typ filmu, tak musím uznat, že film/reklama to je super udělaná.

Vaření

Stále peču chleba i pizzu. 

Zde moc rozvoje není, už to mám vymakané a jen ladím detaily. Občas člověk přestane dělat nějaký detail a pak to přestane fungovat a musí zase přijít na to, že to byl opravdu důležitý detail. Nejvíce mě asi posouvá sledování profesionálních pekařů na Youtube jako je ProofBread , kde jsou přesně ty malé detaily a řečeno proč a tuna zkušeností.

Steak

Dal jsem si ke speciální příležitosti steak z wagyu a5, což bylo super a zároveň mi snižilo spotřebu hovězího, protože jsem si uvědomil, že normální hovězí mi už velmi často nestačí. Navíc z mám pocit, že už steaky v řeznictvích jsou kvalitativně za poslední 3roky horší. Zachraňuje to https://www.terrys.cz/  

Na konci roku jsem i výjimečně zabrousil i do sladka a udělal si průzkum přes několik cukrářství.

Taky jsem objevil kvalitní balsamico a začal ho do všeho přidávat.

Jinak stále jedu kuchyni Italie a Asie. 

Peklo zamrzlo a čajař začal jsem pít kávu. 

Tak 1x týdně 🙂 . Dělám v aeropressu, nižší teplota, super kvalitní čerstvá káva a najednou je z toho hodně chutný nápoj. Nepiji to na pro kofein, ale pro chuť.

Jedu podle James Hoffmann:

Výrobky roku

Airfryer 

Za mě super věc na rychlé vaření pro jednoho. Pro rodinu spíše ne, ale asi by to šlo s opravdu velkým airfryerem. Reálně jsem nešel do nic drahého, prostě kousek z Lidlu, chtěl jsem to otestovat.

Geniální na kuřecí maso, speciálně na křídla. Americké brambory jsou top, zvláště když se dělají na několikrát. Jde tam dělat i dokonale křupavý bůček / uzené koleno. Hlavní výhoda, je že to tam hodíte a nemusíte se o to starat a má to skvělý výsledek. Po 10 min trochu zamíchat zarachotěním s košíkem a to je vše. Minimálně tuku, hodně chuti.

Klimatizace

Nejteplejší rok vůbec mě už donutil jít do mobilní klimatizace a rozhodně mi zvedla komfort, udělal jsem více práce. Dříve se mi přes léto pracovalo opravdu těžce, vysoké teploty mě strašně otupí. Za mě je klimoška super a vím, že až budu zařizovat vlastní být tak ji tam na 100% chci.

Logitech MX vertical

Trochu jsem cítil karpál, takže už cca rok používám tuto myšku a maximální spokojenost. Doporučuji všem, co dělají celý den na PC. Za mě to je skvělá prevence. 

Cestování

Stále jezdím po Measure campech po Evropě. Typicky 4-8dní v dané lokaci. Projdu si galerie, ochutnám místní kuchyni a projdu si město. Obecně je super potkávát nové lidí, zjišťovat jak funguje život jinde. Z pohledu analytiky hledám na measurecampech hlavně lidi, co mají výjmečné znalosti, ale nepíšou v články v angličtině. Aktuálně se snažím spíše naštěvovat menší akce, kde je více prostoru se bavit s lidmi.

Helsinky – Větší uklizenější Brno s vůní čerstvé ryby. Polární záři jsem nestihl, ikdyž večer byla.

Mnichov – Tady bych si dovedl v pohodě představit žít. Předběhlo to i můj oblíbený Copenhagen. Za mě pěkné města se vším jako v Praze. Žít tam by byla asi taková easy cesta, jak si trochu zažít zahraničí, ale ne moc 😉  .

Bratislava – Velikostí ekvivalent Brna. Jezdím to pracovně i na akce. Většinou to je hlavně o lidech.

Varšava – Je tam levně, ale město jako takové dost o ničem. I polácí mi doporučovali raději jiná města. Obecně horší angličtina.

Vídeň – Architektura Brna, jen je tam více galerií a je tam násobně draho. Hodně čisto. 

Zdraví

Minulý rok zlomená noha už je dobrá, takže jsem se už zdárně vrátil k dennímu chození svých kroků a procházkám s kamarády. 

Měl jsem i menší větší zdravotní komplikace po prázdninách, což nakonec dopadlo dobře, jen mi to sebralo 2 měsíce stresu a pak jsem si dal i 2x dovolenou na týden bez otevření pracovního e-mailu. 

Aktuálně jsem hodně v pohodě. Opět plánuji laserovou operaci očí.

Investování

Hodně se dařilo, překonal jsem násobně trh, protože jsem už dříve dlouhodobě nakupoval velké technologické firmy, kterým se více jak dařilo. Investuji docela bezpečně a chytře, tak jsem zatím všemi nákupy za posledních několik let v plusu a párkrát se povedlo udělat 3-4x. Postupně jsem trochu upustil od ETF a spíše teď beru jednotlivé akcie od firem, co mají potenciál, že to budou i za 20let.

Nejlepší investice je stále zlepšit si svůj život / svět kolem sebe každý den o kousek.

Pracovně

Stále mám své stále klienty a jsem s nimi spokojený. Už mám naučené programátory, vyškolené projekťáky a UXáky. Nehraje se na politiku. Zde je pořád dost práce a zábavy s GA4, díky rozsahu nemám čas se nudit. Povedlo se mi získat pro Slovensko skvělého analytika / kolegu, takže jsem si trochu rozvázal ruce a podpořil zastupitelnost. Navíc jsem předal některé odpovědnosti teamům, takže mám více času na ty zábavnější těžší věci.

Jednorázově jsem pomohl kamarádovi s projektem a ještě udělal pár implementací pro neziskovky. Což byli takové relax projekty, říkejme tomu volnočasové aktivity 😉  . Nechávám si trochu volných hodin stále pro vývoj a život. Už jsem se poučil, že bez nich nejde mít ten správný balanc.

Volné kapacity na prodej zatím stále nejsou a vypadá to, že ani tento rok opět nebudou. Nabídek je dost, ale den není nafukovací.

O webové analytice za 2023 a do budoucna spíše napíšu samostatný post.

Vnitřně

Zase jsem o kousek zahodil ego. Trochu zase prozřel v tom, že práce počká, ale život ne. Zvláště v mém oboru je tolik změn a tolik věcí, že věci prostě nejde mít dokonalé neustále. Paradigma se mění a nejde se nad tím vnitřně stresovat. Zůstává touha po dokonalosti, ale den mám jen 24hod. Cestování mi dalo další prespektivy. Uvědomuji si i trochu vnitřní rámování informací, že mám do pozitivna směrem k budoucnosti a celkově mám takové i okolí, což mi pomáhá v tomto módu zůstat. Více se otevírám lidem za posledních 5let a to je dobře.

Plány na 2024?

Nic speciálního, zajet si na pár dalších MeasureCampů. Stále se jemně dívat po vlastním bydlení. Užívat si rozumně život.

Souhrn za 2022

Článek zatím měl 42 aktualizací , čím později si ho přečtete, tím bude delší a bude obsahovat méně chyb.

 

 

 

.