Rubriky
Blog ze života

Proč si každý den dělám alespoň jednu fotku?

Pomáhá mi to pří ohlédnutí zpět si uvědomit, že žiji.
Bez toho se dny stírají moc rychle, když se ohlédnu zpět.

Tohle vychází ze stavby mozku. Mozek ukládá do paměti data, čím silnější zápis, tím lépe si uloží, vytvoří více a silnějších vazby mezi neurony v mozku. Čím více dat v hlavě z daného dne / okamžiku, tak čas ubíhá pomaleji. Pro silnější zápis je potřeba co největší intenzita vzpomínky, co největší odklon od normálu. Nové prostředí, nové místa, vůně, audio, vizuál, pohyb, poloha etc. Čím více různých typů vzruchů, tím je vzpomínka intenzivnější, kompletnější. Denně chodím nové cesty po Praze, denně poslouchám podcasty, většinu z nich si dobře pamatuji. Často mě při podobných procházkách napadnou ty nejlepší nápady.

Další část rovnice je spánek, samotné uložení dat. Kdo pořádně nespí, pořádně si neukládá vzpomínky. Snažím se spát 2-3 cykly hlubokého spánku, celkem to je cca 3,5 hod. Celková délka spánku se pohybuje mezi 6,5 až 9 hod. Délka hlubokého spánku je +- stabilní. Čím nižší tepovka a větší pravidelnost v cyklech tím lepší. Spánek mi měří chytré hodinky. Když se to nedaří snažím se aktivně to napravit.
Poslední větší jídlo si dávám v 18 hod, max ve 20 hod něco super lehkého jako je jogurt. Večer už moc nepiji, po 18 hod bez čaje. Snažím se chodit spát kolem 10hod, dařím se mi usínat kolem 11hod.
Jak spíte? Máte nějaké podobné zvyky?
Napište na své odpovědi na FB, tak že nasdílíte článek a zmíníte mě tam přes @. Díky
Původní Fb post

.