Rubriky
Blog o webové analytice Blog ze života

Measurecamp Helsinki 2023

Pokračuji ve svém cestě za tím navštívit všechny MeasuremCampy v Evropě. Helsinki jsem chtěl už dříve prozkoumat.
Amsterdam jsem zase vynechal, letenky a ubytování tam je až příliš drahé.
Tento rok bych ještě rád stihl MeasuremCamp Paříž / Mnichov, Praha, Bratislava, Vídeň.
Pokud se objeví, další města rád tam vycestuji také.

Cíle:

  • Chodit na přednášky méně známých lidí / objevit další lidi, které dlouhodobě sledovat.
  • Potkat se s lidmi, co jsem jen znal online a přes videocally.
  • Poznat další hlavní město v Evropě.

Dataform 101


Představení nástroje Dataform integrovaného do Google cloudu, takové jednoduší airflow.
Pokud by lidi chtěli jednoduchou implementací ETL nad GA4, tak to jde použít.
Jde to pak kopírovat etc. a měnit jen ID klienta, takže si pak můžete jednoduše škálovat reporting.

Optimizing bulk GTM QOL updates – Daan Groen


Představil jak auditují a updatují plošně GTMko. Tjs zapisují do poznámek v GTM identifikátor a pak dělají aktualizace plošně přes strašně moc GTM kontejneru. Hlídají jestli daný kontejner nepotřebuji je update, jestli tam není něco kritického.
Za mě docela zajímavé, spíše mi líbil pohled jak na verzování a práci s hodně klienty. U mě těžko použitelné, ale mít agenturu, co dělá třeba 100 eshopů na Shoptetu, tak by to bylo super.

Server-side session managment for GA4 – David Hemmerle

Správa návštěvy ze strany Server GTM. Problém, kdy se nepřenáší session_id mezi mobilní aplikací a webem nebo mezi doménami. Příklad může být, že máte třeba leadovou stránku na jiné doméně a chcete pokračovat v sesssion i na hlavní doméně, standartně to vytvoří novou návštěvu a tím to rozbije atribuci. David to řešil podobně jako Roman Appeltauer přes databázi FireStore (super rychlá databáze), dokonce pro to udělal template do server GTM.

Marketing vs Product Analytics – Adam Greco (Amplitude)


Trochu hate na komunikaci mezi marketingem a produktem. A celkově jak se trh přesouvá k produktové analytice, stále jsou tu lidé, co řeší jen příchozí trafik a nebo jen produkt.
Zase končíme u toho, že kdyby se mezi sebou lidi z teamů více bavili, tak by to bylo lepší.
Já dost dělám právě produktovou analytiku, takže jsem si docela užil i pohled české výpravy (5 lidí 🙂 ) z Publicis Groupe, vesměs lidi, co prodávají a nakupují návštěvnost.
Btw na measurecampu bylo celkem 9 čechů :).

Dále jsem byl na:

Cestování a prohlídka města Helsinki

Chtěl jsi udělat trochu radost a tam jsem odletěl v už ve středu na 5dní. Odlet v 7 večer po práci, 2hod. let. reálně jsem byl před půlnocí na Hotelu. Hned jsem si zažil to správné Finsko, mlha, déšť, zima 🙂 . Jinak ve Finsku co jsou potkal lidi, tak byli v pohodě, milí, usměvavý a trochu bledější.

Co jsem ani nedoufal, tak jsem zažil i den pěkného počasí, kdy svítilo slunce, což se v Helsinkách nestalo pár týdnů a taky toto počasí vydrželo přesně jeden půlden.

Město je pěkné, ale trochu prázdné. (Hustota obyvatel 2,5x menší než Praha). Přes oběd je všude cítit čerstvá ryba. Dost mi to až na to moře připomínalo Brno, jen o dost čistější 😉 . Letenky byli docela levné, bydlení šlo sehnat za rozumnou cenu. Jen to jídlo a celkově služby jsou dost drahé, obecně bych tipnul cena v Praze 2-5x, dle zboží.

Strašně se mi líbila „Helsinská centrální knihovna Oodi“ u hlavní nádraží. Můžete si ji i projít, obsahuje od restaurace, kina, místo pro hraní šachů z neznámimy lidmi i věci jako 3D tisk pro všechny, spousty plotrů, míst na pájení elektroniky, hraní her ve VR, hraní na hudební nástroje, tvorba všeho druhu ze všech různých materiálů, od látek, přes dřevé etc. . Ideální místo pro všechny kreativce, vše dostupné pro každého návštěníka. A v posledním horním potřeba pak samotnou knihovnu, kde je krásně a má spousty místa na sezení. Hodně lidí, tak chodí spokojení odpočívá a čte.

A pro příklad o dva dny později 🙂 .

Když jsem odlétal, tak už zase intenzivně sněžilo a teploty měli klesnout až na -20℃.

Závěr

Super akce, potkal jsem spousty lidí. Atmosféra byla skvělá. Helsinki jsou pěkné město. Zase jsem cestou do zahraničí zjistil, jak se nám v té Praze jednoduše, levně a kvalitně žije.

PS: Slidy z přednášek doplním až budou.

.